Yazılım Lisansı Nedir?

Telif hakkına sahip olan yazılım üreticisinin haklarını koruyan, yazılım ürününü satın alan şahıs veya firmanın ise tanımlanmış bir şekilde yazılımı kullanmasına izin veren bir sözleşmedir.

Neden Yapılmalıdır?

A.B.D. Telif Hakları Sözleşmesi ve uluslararası telif hakları anlaşmalarına göre, telif hakkına sahip olan üreticiden, bilgisayar yazılımının ve yazılım bileşenlerinin belirli kullanım hakkı alınmadan; her ne sebeple olursa olsun kopyalanması, kullanımı ve dağıtımı yasaktır. Bilgisayar yazılımları, “Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu” kapsamında yasal koruma altındadır.

3 Mart 2001’de Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nda yapılan değişikliklerle korsan yazılım kullanılması, kopyalanması veya satışı halinde uygulanacak cezalar şöyle şekillenmiştir: Eksik her bir lisans başına 24.000 TL’den 121.000 TL’ye kadar para cezası 2 seneden 6 seneye kadar, paraya çevrilmeksizin hapis cezası 3 seneye kadar meslekten men Korsan yazılım yüklü bilgisayarlara el konulması.

Faydaları Nedir?

Korsan yazılım kullananların isminin geçtiği listelerde yer almayacağınız için itibar kaybına uğramazsınız. Korsan yazılımların beraberinde getirdiği virüs ve hatalı yazılım gibi olumsuzluklardan etkilenmezsiniz. Yazılımla ilgili teknik destek ve danışmanlık hizmeti alarak, ürünü etkin bir şekilde kullanabilirsiniz. Yeterli bir dökümantasyon ve kaynaklara sahip olacağınız için, çalışmalarınızı problemsiz bir şekilde devam ettirirsiniz. Kullandığınız yazılımların yeni sürümlerini çok daha uygun maliyetlerle temin edebilirsiniz. Yazılım sektörünün, yeni yazılımları daha düşük maliyetlerle geliştirmesine ve sunmasına katkı sağlamış olursunuz. Sektörün gelişmesine paralel olarak yeni istihdam olanaklarının yaratılmasında pay sahibi olursunuz. Kayıt dışı ekonominin büyümesini engelleyerek vergi gelirlerinin artmasına yardımcı olursunuz. Ülkemizin, yazılım telif hakları konusunda çağdaş ülkeler düzeyine yükselmesine katkıda bulunursunuz.

Siz de işletmeniz için lisanslama çözümleri istiyorsanız bize ulaşın

İLETİŞİM